Ubezpieczenie floty pojazdów - to indywidualne stawki ubezpieczenia, wynegocjowane dla wszystkich pojazdów we flocie, zakontraktowane na wyznaczony okres czasu (zazwyczaj na rok). Taka umowa flotowa pozwala na zaplanowanie budżetu na składki, uniknięcie ryzyka wzrostu składki za powstałe szkody w czasie trwania umowy, a dodatkowo pozwala zmniejszyć koszty od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

 

Dla kogo?  

 

Definicje „floty” pojazdów możemy przypisać już do firmy, która posiada minimum 6 pojazdów. 

Natomiast w definicji “posiadania” możemy ująć pojazdy, które mamy również w jednej z poniższych form finansowania:

  • leasingu
  • w wynajmie - zarówno krótko, jak i długo terminowym
  • w formie wynajmu od innego przedsiębiorstwa 
  • wypożyczenie za opłatą od osoby prywatnej.

 

Dodatkowo flota, może łączyć pojazdy zarejestrowane na różne podmioty, np.  osoby prawne, fizyczne, czy spółki kapitałowe. Ważną kwestią jest to, aby podmioty te były powiązane kapitałowo lub osobowo. W takim przypadku możemy połączyć wszystkie pojazdy w jedną flotę tak, aby wynegocjować najkorzystniejsze dla nas warunki. Teraz już wiemy, jak przygotować wykaz pojazdów, na które będziemy wnioskować o warunki ubezpieczenia flotowego.

 

Warunki ubezpieczenia flotowego

 

Gdy już jesteśmy z definicji „flotą pojazdów” - możemy przystąpić do fazy negocjacji warunków,
a dokładniej nasz pośrednik (agent/broker), który to za nas zrobi. Kwestia wyboru pośrednika to oddzielny i rozległy temat, dlatego też pozwolę go sobie zostawić na osobny wpis.

Wracając do warunków ubezpieczenia flotowego - po oszacowaniu wartości floty, zapotrzebowania na określone produkty ( oc/ac/nnw/ass,…), struktury wieku, sposobu użytkowania, specyfiki naszej działalności oraz historii szkodowości TU przedstawi propozycje. W takiej propozycji otrzymamy szczegółowe informacje na temat szacowanych kosztów na wszystkie produkty z podziałem na rodzaje pojazdów, jakie zawarliśmy w wykazie.

Co istotne - pierwsza propozycja towarzystwa nie musi być ostateczną. Warto pochylić się nad kwestią porównania kosztów z ubiegłego roku oraz szacowanych korzyści wynikających z warunków flotowych. Jak wyżej wspomniałem - korzyści z umowy flotowej mogą sięgać od kilku do nawet 40 % realnych oszczędności.

Dodatkowo oszczędzamy czas pracownika (lub swój własny) na poszukiwanie najkorzystniejszych warunków za każdym razem, kiedy kończy nam się ubezpieczenie pojazdu.

W tym momencie najczęściej pojawia się pytanie ze strony przedsiębiorców:

- „Czy wszystkie samochody będą ubezpieczone na jednej Polisie”?

Tak - można to zrobić i jest to wygodne przy flotach posiadających dziesiątki, bądź setki pojazdów. Przy flotach posiadających od kilku do kilkudziesięciu pojazdów zazwyczaj korzysta się ze standardowego schematu. Czyli odnawiamy pojedyncze polisy zgodnie z ich okresem trwania, tyle że na warunkach flotowych.

Co istotne, przy ubezpieczeniu flotowym, powinniśmy spojrzeć na ubezpieczenie naszych pojazdów
z szerszej perspektywy. To znaczny na całkowity koszt ubezpieczenia wszystkich pojazdów.  Zmierzam do tego, że jeden lub niektóre z pojazdów mogą nam wyjść w ubezpieczeniu flotowym drożej niż np. w roku ubiegłym. Niemniej jednak, dzięki umowie flotowej, zaoszczędzimy na całkowitym koszcie ubezpieczenia floty.

Wielu klientów pyta w takiej sytuacji:

 

- „Czy można wyłączyć z tej umowy dany pojazd”?

 

Tak, można. ALE - musimy pamiętać o tym, że TU kalkulowało składki na podstawie wykazu, który został wcześniej przygotowany i wysokość składek została skalkulowana na jego bazie. Dlatego też w sytuacji, kiedy zaczniemy wykluczać pojazdy dla których stawki nam mniej odpowiadają to może dojść do sytuacji, gdzie otrzymamy rekalkulacje składek, ponieważ nie wywiązaliśmy się z umowy.

Kolejnym z warunków ubezpieczenia flotowego, który dla przedsiębiorcy jest niezwykle korzystny, jest to, że wymienione wcześniej stawki są stałe, na cały okres trwania umowy. Co to oznacza?

Załóżmy, że w tym miesiącu ubezpieczamy Passata ( z poprzedniego artykułu ☺), w kolejnym miesiącu przydarzy nam się szkoda na tym pojeździe, a w kolejnym mamy do ubezpieczenia kilka pojazdów
z naszej floty. Jeśli posiadamy umowę flotową, to nie musimy się martwić tym, że szkoda na naszym Passacie spowoduje astronomiczny wzrost składek na pozostałych pojazdach. Jak wcześniej wspomniałem, umowa flotowa daje nam gwarancję stałych stawek na okres, na jaki została zawarta.

Szkoda na naszym Passacie może mieć dopiero znaczenie po zakończeniu trwania okresu umowy flotowej, a jeśli nasz pośrednik ubezpieczeniowy ma odpowiednie doświadczenie i była to jedna szkoda incydentalna, to równie dobrze może nie mieć żadnego znaczenia dla kosztów ubezpieczenia naszej floty w przyszłości.

 

Podsumowując:

  • ubezpieczenie flotowe może znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia
  • pomaga w planowaniu budżetu 
  • niweluje ryzyko w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń
  • jest indywidualnie dobierane i negocjowane dla rodzaju prowadzonej działalności
  • oszczędza czas przy poszukiwaniu ofert do każdego pojazdu z osobna.

 

 

Chcesz dowiedzieć się, czy możemy przygotować ofertę flotową dla Ciebie i Twojej firmy?
Napisz do nas!