Zacznijmy od samej nazwy: GAP, czyli Guaranteed Asset Protection lub Guaranteed Auto Protection to dodatkowe ubezpieczenie straty finansowej, która powstaje wraz ze szkodą całkowitą bądź kradzieżą pojazdu. Polisa daje możliwość nie tylko odzyskania wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody, ale i kwoty, odpowiadającej stracie finansowej, wynikającej z utraty wartości samochodu. Podsumowując: ubezpieczenie GAP, wyrówna wartości pojazdu do kwoty zakupu z faktury.*

 

Przykład jak to działa:

 

Janek kupił  w leasingu Volkswagena Passata za kwotę 130 tys zł z niskim wkładem własnym.

Niestety w 3 roku użytkowania Janek nie znalazł na parkingu swojego samochodu, ponieważ Passat został skradziony.

Ubezpieczyciel wypłacił Jankowi z ubezpieczenia AutoCasco 82 000 zł, natomiast leasingodawca wyliczył koszty zamknięcia umowy na poziomie 91 000 zł. Na całe szczęście Janek miał wykupiony GAP fakturowy.

Dzięki temu mógł pokryć tzw  „dziurę leasingową” –czyli brakujące 9 000 zł do zamknięcia umowy leasingowej, dodatkowo otrzymał pozostałą różnicę do wartości z dnia zakupu (faktury) czyli 39 000zł.

 

Podsumujmy co zyskał Janek dzięki temu, że miał wykupiony GAP fakturowy:

  • Spłacił „ dziurę leasingową” w kwocie 9 000 zł
  • Otrzymał dodatkowo 39 000 zł które mógł przeznaczyć na zakup nowego samochodu

Łączne wypłata wyniosła 48 000 zł a koszt polisy GAP na okres 36 miesięcy wynosił 1700 zł.

Wnioski nasuwają się same.

 

Odpowiedzieliśmy sobie  na pytania „co to jest GAP?” oraz „ czy warto go mieć”?

W krótkiej historii Janka pojawiło się dodatkowe sformułowanie GAP fakturowy.

 

Teraz wyjaśnimy jakie mamy rodzaje GAP i który wybrać :

  • GAP fakturowy (zwany też GAP RTI – return to invoive)– pokrywa różnicę między ceną samochodu z faktury a większą z dwóch kwot: odszkodowaniem z AC lub wartością pojazdu.
  • GAP finansowy – pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty z odszkodowania AC a wartością odszkodowania z tytułu AC.
  • GAP Indeksowy – wypłaca % wartości samochodu. Zwykle od 20% do 30% w zależności od rodzaju samochodu i firmy leasingowej oferującej GAP.

 

Ze względu na niskie różnice w cenie, sugerujemy naszym klientom skorzystanie z oferty GAP fakturowy, ponieważ tylko w tym przypadku są w pełni zabezpieczeni przed starta finansową w związku z szkodą całkowitą bądź kradzieżą pojazdu.

 

Dodatkowo Gap fakturowy daje nam dodatkowo możliwość oszczędności na ubezpieczeniu Autocaso.  Jak? Wyjaśniam poniżej:

 

W autocasco, aby utrzymać wartość pojazdu przez cały rok z dnia zawarcia polisy, należy wykupić klauzule stałej sumy ubezpieczenia. Koszt takiej klauzuli to zazwyczaj od 300 zł w gorę- w zależności od wartości i wieku oraz rodzaju pojazdu.

Powołując się na przykład Janka:

Przy zakupie nowego samochodu stała suma jest zawsze  w cenie na okres 6 miesięcy. Natomiast w drugim roku i w trzecim roku, przy polisie autocasco stała suma kosztowała by Janka łącznie 854 zł.

Dzięki temu, że Janek miał wykupiony GAP fakturowy, nie musiał zawierać dodatkowych klauzul w ubezpieczeniu AC. Dzięki czemu na przestrzeni 3 lat zaoszczędził na polisach 854 zł.

 

Podsumowując:
Janek wykupił GAP za 1700 zł w dniu pierwszej rejestracji samochodu, przez 3 lata oszczędził na corocznych polisach  OC/AC 854 zł-


1700-854=856


GAP tak naprawdę kosztował Janka 856 zł za okres 3 lat, a dzięki ochronie jaką sobie zapewnił odzyskał 48 000 zł. Przyznasz, że to niewiele za tak wiele.

 

Ważne informacje:

  • z oferty GAP można skorzystać maksymalnie do 3 miesięcy od dnia zakupu samochodu(faktury)
  • maksymalny wiek samochodu dla GAP to 6 lat
  • GAP można zakupić zarówno do samochodu nowego jak i używanego
  • maksymalny okres ochrony GAP to 5 lat

 

 

Chcesz przeliczyć GAP dla siebie? Nic prostszego! Zapraszam do naszego kalkulatora: