Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych to produkt, którym interesuje się coraz więcej przedsiębiorców.

  • Czy rzeczywiście warto? 
  • Kto i w jakich sytuacjach powinien z niego skorzystać?
  •  Na czym to polega i przed czym chroni? 

Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

 

 

Ryzyka cybernetyczne – co grozi przedsiębiorcom?

 

Współczesne prowadzenie działalności gospodarczej nie może obyć się bez nowoczesnych narzędzi i systemów. Nie wyobrażamy sobie już pracy bez bieżącego dostępu do komputera i sieci internetowej. Ten tryb pracy generuje jednak pewne, nieistniejące do tej pory, ryzyka. Każde przedsiębiorstwo narażone jest na szereg niebezpieczeństw. Do najczęstszych zagrożeń cybernetycznych należą między innymi: ataki hakerskie, kradzież tożsamości, kradzież danych, wyciek danych, zainstalowanie szkodliwego oprogramowania, nagłe wyłączenie systemów komputerowych albo ich kompleksowa blokada. Tego typu zagrożenia wiążą się jednak nie tylko z czasowym dyskomfortem i utrudnieniami w pracy np wyciek danych RODO. Niejednokrotnie mogą za sobą pociągać poważne konsekwencje finansowe. Specjaliści w zakresie ubezpieczeń wskazują, że ryzyka w sieci stają się powoli jednym z głównych zagrożeń – zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw.

 

Czym jest ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych. W swoim zakresie ubezpieczenie  zawiera: koszty obsługi prawnej, informatyków śledczych, odzyskania danych, zawiadomienia (realizacji szczególnego obowiązku informacyjnego, wynikającego z przepisów RODO), a także ochrony dobrego imienia (wszelkich działań marketingowych, pozwalających na ochronę marki i zachowanie dobrego wizerunku firmy). Polisa chroni nas także, w przypadkach szyfrowania dysków przez hakerów i żądania okupu. Dodatkowo ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych pokryje koszty powstałych w wyniku cyberprzestępstwa roszczeń: roszczenia takie mogą obejmować naruszenie prawa do prywatności, utratę danych osobowych, a także naruszenie dobrego imienia.

 

Czy warto sięgnąć po ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

 

Statystyki pokazują, że już w 2019 roku liczba dziennych ataków hakerskich w Polsce wynosiła aż 100 tysięcy. 

 W dobie pandemii, coraz więcej firm interesuje się dodatkowymi zabezpieczeniami ze względu na konieczność rozwoju swoich systemów informatycznych, pracy zdalnej oraz migracji większości swoich usług do internetu.

Wśród przedsiębiorców panuje mylne przekonanie, że takie ubezpieczenie musi kosztować majątek. Tymczasem składki zaczynają się już od kilkuset złotych za rok. To naprawdę niewielka kwota za bezpieczeństwo i ochronę jaką w zamian otrzymujemy.